Turizm Dünyası dergisi, Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ turizm ekonomisi ve yatırımları dergisi olarak turizm sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki yerine özel vurgu yapar; sektörün gelişimini ve büyümesini ana misyonu olarak görür.

Türk turizmi Diversey’in Cristal’iyle parlayacak

Sealed Air’in iş birimi Diversey, ‘Daha temiz ve daha sağlıklı bir gelecek’ misyonu doğrultusunda, 175 ülkedeki müşterilerine, yaklaşık 26 bin çalışanıyla hizmet veriyor.

Satış operasyonuyla profesyonel temizlik ve hijyen ürün/sistemleri alanında dünya lideri olan firmanın müşteri portföyünde konaklama sektörü, temizlik firmaları, restoranlar, yemek şirketleri, hastane ve sağlık kurumları, okullar ve ofisler, gıda ve içecek üretim tesisleri yer alıyor. Diversey, bu kuruluşlara gıda güvenliği, mutfak hijyeni, çamaşır hijyeni, kişisel hijyen, yer bakımı ürünleri, makine ve sistemleri, kağıt ürünleri konularında hizmet veriyor. Bunun yanında ilaçlama ve dozaj sistemi, temizlik gereçleri, buklet, havuz suyu şartlandırma ve su ıslahı, çevre danışmanlığı ve gıda güvenliği üzerine de profesyonel hijyen çözümleri sunuyor.

Türkiye, turizm sektörünün de desteğiyle dünyada marka bilinirliliğini artırmaya devam ediyor. İnsanlar için sağlıklı ve kaliteli yaşamın en önemli anahtarı olan hijyen, turizm sektörü için de hayati bir öneme sahip bulunuyor. Çünkü turistik tesislerde hijyen konusunda yapılacak en ufak dikkatsizlik bile, insan sağlığı için ciddi tehdit oluştururken, işletmeler için de büyük maddi ve manevi kayıplara yol açabiliyor. Son yıllarda Türkiye’de ve dünyada artan hijyen bilincine paralel olarak işletmeler de hijyen konusunda risk almamak için adeta yarışıyor.

TÜRKİYE’DE 2000’E YAKIN OTEL CRISTAL PROGRAMI’YLA FARK YARATIYOR

Son dönemde dünyadaki ekonomik kriz devam ederken Türkiye, turizmde yüzde 9,86 oranında büyüme kaydederek Avrupa’dan daha başarılı bir sonuca imza attı. Hijyen koşullarını iyileştirerek güvenilir tesisler haline gelen işletmelerin, bu büyümede önemli katkıları oldu.

Diversey, endüstriyel mutfak temizliğine ve hijyene son derece önem verilmesi gereken turizm sektörüne yönelik olarak hayata geçirdiği Cristal Programı’yla bu konuda da fark yaratıyor. 1996 yılından bu yana 26 ülkede, 2000’e yakın otel, Cristal programı kapsamında turistler ve tur operatörleri gözünde “Güvenli Otel” kategorisine yerleşmiş bulunuyor.

Dünyanın önde gelen otel risk yönetim sistemi firmalarından İngiliz Check Safety First ile 2010’da uluslararası çapta bir işbirliğine giderek otellerde kalite ve güvenlik standartlarını yükseltmeyi hedefleyen Diversey, eksiksiz bir gıda güvenliği ve risk yönetim sistemi olan Cristal programını Türkiye’de de uyguluyor.

CRISTAL’DEN TÜRK TURİZMİNİN YÜKSELİŞİNE BÜYÜK DESTEK

Gıda Güvenliği’nden Havuz Güvenliği’ne, Lejyonella’dan Yangın ve Genel Müşteri Güvenliği’ne kadar çok geniş kapsamlı modüler sistemler sunulan Cristal Programı kapsamında sertifikalandırılan oteller, Türk turizminin yükselişine de destek veriyor.

Oteller, Cristal Risk Yönetim Sistemleri ile sağlık ve güvenlik şartlarını en etkin şekilde standardize ederek, yönetip geliştiriyorlar. Böylece gıda zehirlenmesi, lejyonella enfeksiyonu, müşteri yaralanmaları gibi risk faktörlerinin önüne geçilerek, müşteri güvenliği ve memnuniyeti en üst düzeyde tutuluyor. Sistemin ayırt edici özelliklerinden biri de elektronik raporlama sistemi. Bu sistemle otel yöneticileri, otellerinin güncel durumunu ve risk yönetimi konusundaki yapılacaklar listesini görüyorlar. Ayrıca hızlı bir şekilde önlem alıp, personelin performansını kontrol ederek; bölgesel ve küresel bazda rakiplerle karşılaştırma yapabiliyorlar.

Otellerde uygulanan başarılı risk denetim sistemleri, hem otel yönetimi hem de konuklar için güven ve huzur sağlarken, aynı zamanda markayı da koruyor.

En önemlisi ise mutlu konuklar sayesinde doluluk oranı ve kârlılığın artmasına hizmet ediyor. Dolayısıyla turizme olumlu katkılar sağlayarak ülke ekonomisine destek verilmiş oluyor.