Turizm Dünyası dergisi, Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ turizm ekonomisi ve yatırımları dergisi olarak turizm sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki yerine özel vurgu yapar; sektörün gelişimini ve büyümesini ana misyonu olarak görür.

Radyo frekanslı tekstil takip sistemi

Pak Çamaşır tarafından geliştirilen RFTT (Radyo Frekanslı Tekstil Takip) sistemi, müşteri ve çamaşırhane arasındaki tekstil alışverişini dijital ortama taşıyor. Sistem sayesinde devir teslimler kolaylaşıyor, sevkıyat ve kalite kontrol işlemleri hatasız gerçekleşebiliyor.

Sistem sayesinde sayımı en zor olan kirliler, çuvallanmış bir şekilde Ladybug 522 adı verilen bir cihazın içerisinden geçirilmesi ile 3 saniye içinde sayılabiliyor.

RFTT Sistemi ile 1 ton kirli, yani 30-40 çuval ürünün sayılması da 5-10 dakika zarfında hatasız olarak tamamlanabiliyor.

Oteller için, işgücü kaybını önlemesi ve tekstilin kontrol altında tutulabilmesi için büyük kolaylıklar sağlayan sistem ilk kez İstanbul’da Divan İstanbul Asia’da kullanıldı.

Otelin Ex. Housekeeper’ı Ayşem Dedeoğlu RFTT’ye ilişkin tecrübelerini ve izlenimlerini şöyle anlattı: “Otel bünyesinde kendimize ait misafir ve personel kıyafetlerini temizleme hizmetini verebildiğimiz küçük bir çamaşırhanemiz bulunuyor. Genel tekstilimizin yıkanması hizmetini ise Pak Çamaşır firmasından alıyoruz. Bu seçimimizde firmanın sunduğu bir sistem olan “RFTT” çok etkili oldu.

RFTT sisteminde, öncelikle tüm linen ürünlerinin her birine ayrı ayrı chipler dikiliyor ve bunlar çamaşırhanede kullanılan merkezi sistemde ‘bize ait olan ürünler’ olarak tanımlanıyor. Firma tarafından üretilen bir cihaz sayesinde çuvallara doldurulmuş kirli ürünler, cihazın içerisinden geçirilerek saydırılıyor. Cihaz üzerindeki ekrandan sayım işlemi bittikten sonra alınan yazılı raporda mevcut ürün kalemlerini adetleri ile görebilmek mümkün oluyor.

Sistemin, fonksiyonelliğini kazandığında hem zaman, hem de iş gücü kazancı açısından inanılmaz derecede etkili olacağını düşünüyorum. Sistemde her ürüne ait kayıtlı chip sayesinde, manuel sayım yaparken yaptığımız gibi her ürün grubunu ayrı ayrı ayırmamız gerekmiyor. Çuval içersindeki havlu, çarşaf, nevresim vb. farklı ebat ve çeşitteki ürünleri biraraya koymamıza rağmen makinadan çıkan sayım sonucunda ürünleri ayırt edilmiş olarak görebiliyoruz. Ayrıca cihazdan geçirilen, her ürünün kaç kez yıkandığına dair bir raporu da alabiliyoruz. Böylece ürünlerin yıpranma oranlarına dair bir veriye de ulaşma imkanına sahip oluyoruz.

Yine bu chipli sistem sayesinde ürünün nerede olduğunu takip edebiliyoruz. Çamaşırhaneye giren kirli ürünler RFTT sisteminden geçirilerek bir raporla teslim alındığı ve temizlendikten sonra tekrar bu cihazdan geçirilerek raporla teslim edildiği için anlık malzeme takibi yapma imkanı ve rahatlığı da sağlıyor. Aynı zamanda envanter sayımlarını yaparken de hem kirli hem temiz ürün sayımını kolaylaştırıyor.”