Turizm Dünyası dergisi, Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ turizm ekonomisi ve yatırımları dergisi olarak turizm sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki yerine özel vurgu yapar; sektörün gelişimini ve büyümesini ana misyonu olarak görür.

Daha temiz Bodrum için kollar sıvandı

Bembeyaz evleri, eşsiz manzarası, mavi ve yeşilin uyumuyla akıllarda yer eden Bodrum´da daha temiz günler başlıyor. Bodrum Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye sınırları içinde bulunan sıhhi ve gayri sıhhi işletmelerde hijyen uygulamaları başlatılıyor. Kampanya süresince denetlenen lokanta, cafe, bar, berber, kuaför vb. Turizme hizmet veren işletmelere ne istendiği önce ayrıntılı ve yazılı olarak verilerek, denetlemenin bir defaya mahsus olmayacağı, sürekli yapılacağı ve denetlenmeyecek tek bir işletme dahi kalmayacağı belirtiliyor. Düzenlenen kampanya ile işletmelerle işbirliği içine girilmesi ve el ele verilerek daha temiz bir Bodrum yaratılması amaçlanıyor.

TEMİZLİK KONUSUNDA ÖNLEMLER ALINDI

Belediye tarafından düzenlenen temizlik kampanyası kapsamında Bodrum’da faaliyet gösteren turistik işletmelerin başında gelen restoranlarda temizlik ve hijyen konusunda bir dizi önlem alındı. Buna göre restoranlarda, mutfağa girecek ziyaretçiler bone, galoş, ve ziyaretçi önlüğü kullanmak zorunda kalacak. Mutfaklarda bitki ve hayvan kesinlikle bulundurulmayacak. Böceklere karşı düzenli olarak ilaçlama yapılacak, çöp kovalarının içinde tek kullanımlık poşetler bulunacak, bakır kaplar kullanılmayacak, sebze ve meyveler iyi dezenfekte edilecek, üzeri açık gıda maddesi bırakılmayacak. Üretim alanında atık ve yabancı madde, aşırı birikmiş çöp, personele ait kişisel eşyalar, kullanım dışı olmuş malzemeler bulundurulmayacak. Bulaşık makineleri temiz ve çalışır durumda olacak, kesim tezgahları yıpranmamış olacak ve mutfakta tahta malzeme bulunmayacak.

PERSONELE SAÐLIK MUAYENESİ

İşyerinde çalışan personele de hijyenik şartlara uyması zorunluluğu getiren uygulamaya göre, personel sağlık muayenesi ve kontrolden geçecek. Çalışanların üç ayda bir portör muayenesi ve yılda bir kere akciğer grafisi yapılacak.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, denetlemenin sürekli olarak yapılacağı konusunda işletmeleri uyarırken, işletmelerle işbirliği içinde elele daha temiz bir Bodrum yaratacaklarını ifade etti.