Turizm Dünyası dergisi, Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ turizm ekonomisi ve yatırımları dergisi olarak turizm sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki yerine özel vurgu yapar; sektörün gelişimini ve büyümesini ana misyonu olarak görür.

AB standartlarına uygunuz

Antalya gibi turizmin model kentinde hizmet veren, E. Özgörkey Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özgörkey ile çamaşırhanede kalitenin yolunu ve konaklamada hijyenin gelişimini konuştuk.

Çamaşırhanede kalite çalışması nasıl yapılır?

Endüstriyel çamaşır yıkama fabrikalarında toplam kalite mantığı ile hareket edilmek durumundadır. Bu nedenle kalite çalışmaları müşterilerin eğitimi ile başlar. Burada yaptığımız çalışmalar; tekstillerin yıkanmadan önce maruz kalabileceği hatalı davranışların otel yetkililerine anlatılması ve tekstillerin yıkamaya ne şekilde gönderileceği eğitimlerinin müşterimize verilmesidir. Bundan sonraki adımda endüstriyel çamaşır yıkama fabrikamızın doğru operasyon, zamanlama ve kimyasallarla işletilmesi gündeme gelir. Tekstil yıkama işlemlerinde mekanik, kimyasal, ısı ve zaman olmak üzere dört parametre vardır. Kalitede süreklilik için bu parametrelerin ne fazla ne de eksik olmamak üzere en etkili biçimde kullanılması ve yönetilmesi önemlidir. Yıkama sürecinden sonra ürünün nihai tüketiciye ulaşmasından önce yapmakta olduğumuz son kalite kontrol çalışmaları da ürünlerimizin müşterilerimiz tarafından beğenilmesini ve kalitesinin onaylanmasını sağlamaktadır. Firmamız doğabilecek müşteri ihtiyaç ve taleplerini önceden sezip, çözümler geliştirerek ve geniş araç filosuyla zamanında ve eksiksiz sevkiyat sağlayarak kalitesini tüm operasyon sürecine yaymaktadır.

Bize şirketinizi tanıtarak hizmet alanınızı ve anlayışınızı anlatır mısınız?

E. Özgörkey Grubu şirketlerinden Özgörkey Laundry, Antalya’da kurulu olan ve endüstriyel yıkama hizmeti veren bir turizm yatırımıdır. Ayrıca İzmir’de 3500 metrekare konumu olan eski Merkez Bankası’nı aslına uygun olarak, butik otel konseptinde yenileyerek İzmir turizmine kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Özgörkey Laundry, endüstriyel tesislere tekstil yıkama, kiralama ve lojistik hizmetleri vermek üzere kurulmuştur. Öncelikli hedef kitlemiz, Türk turizmine hizmet veren konaklama tesisleridir. Hizmet anlayışımız sadece ana iştigal konumuz olan tekstil yıkama hizmetleri üzerinde yoğunlaşmak değil, partnerlerimizin bu konudaki çözüm ortağı olmak yönünde gelişmiştir. Bu nedenle son derece detaylı raporlama alt yapımız mevcuttur. Firmamız bünyesinde görev yapan arkadaşlarımızdan bazıları turizm & otelcilik eğitimi almıştır ve partnerlerimizin doğabilecek talep ve ihtiyaçları önceden belirlenerek karşılanmaktadır. Bünyemizde görev yapan tüm kademedeki çalışanlarımız sürekli eğitimlere tabi tutulmaktadırlar. Firmamız kendi alanında bir okul olma hedefini de benimsemiştir ve bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmektedir. Özgörkey Laundry’nin hizmet anlayışı müşterileri tarafından talep edilen hizmetleri sunmak değildir. Firmamız; talep edilebilecek en üst kalitedeki hizmetler konusunda müşterilerini bilgilendirmeyi ve sonrasında da bu hizmetleri eksiksiz ve kesintisiz olarak sunmayı ilke edinmiştir.

Turizm alanında hijyen uygulamalarının gelişimine bakıldığında temizlik anlayışı nasıl değişti?

Turizm sektörünün büyük bir bölümünde bugüne kadar tekstil yıkama ve hijyen konularında son derece dışa kapalı uygulamalar yer almaktaydı. Tekstil yıkama departmanı gözlerden uzak ve son derece seyrek denetlenen kısımlarda bulunur, yapılan yanlış uygulamaların hiçbiri üst yönetim tarafından bilinmezdi. Klorlu ağartıcılarla ve düşük ısıda yapılan leke giderme çalışmalarının doğru yöntem olduğu kanısı yaygındı. Önemli olanın lekenin görünmemesinin sağlanması olduğu düşünülürdü. Ancak endüstriyel tekstil yıkama hizmeti veren firmamız, bu işin en doğru şekilde nasıl yapılacağı konusunda ulusal ve uluslararası firmalardan eğitimler almış personeli ve gelişmiş ülkelerle dahi rekabet edebilecek ve hatta öne çıkabilecek ölçekteki tesisi ile bu anlayışı değiştirmektedir.

Günümüzde tüm turistik tesis yetkililerine tekstil yıkamada hijyenin önemi ve gerçek anlamda hijyen sağlanması konusundaki bilgi birikimimizi aktarıyoruz ve her geçen gün çağdışı uygulamaların ortadan kalkmasına destek veriyoruz.

Ayrıca kullandığımız teknoloji, enerji, su ve kimyasalları son derece etkili kullanılması açısından çevreye çok önemli katkılar sağlamaktadır. Küresel ısınmanın etkilerini günden güne daha fazla yaşadığımız şu günlerde en önemli konu budur. Otellerde kullanılan konvansiyonel makineler bir kg çamaşır için 25 litre su kullanmakta iken firmamızın kullandığı en son teknoloji ürünü tünel tipi yıkama makinesi bir kilogram çamaşır için 6 litre su tüketmektedir. Uygulamalarımız sonucunda gerçek anlamda etkili hijyen sağlıyoruz ve bu esnada doğayı da maksimum seviyede koruyoruz.

Pazarda hijyen ürünleri kadar hizmet veren kuruluşlar da çoğaldı. Çamaşırhane standartları konusunda değerlendirme yapar mısınız?

Ülkemizde endüstriyel tekstil yıkama sektörü yeni gelişmekte olan bir sektördür. Şu anda bu konuda uygulanan yeterli bir standardizasyon çalışması mevcut değildir. Bu konuda üzerimize düşeni yapmak adına bu standartların belirlenmesinde örnek olabilecek ve gelişmiş ülkelerdeki benzerlerini bile geride bırakabilecek bir tesis oluşturduk. Fabrikamızın fiziki şartları üstün niteliklere sahiptir.

Ayrıca atık su arıtma tesisimiz kesinlikle tüm sektörümüze örnek teşkil edecek özelliktedir. Bununla birlikte hizmet sektöründe bulunmamızın verdiği bilinçle hizmetlerimizi de maksimum beğeni seviyesinde tutarak toplam kaliteyi hedefledik. Sektörümüzdeki tüm kuruluşların bu anlayışta olduğunu söylemek maalesef mümkün değildir. Ancak Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde bu konu da gündeme gelecektir. Firmamız Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uygulanmakta olan, başta Ral-gz olmak üzere, çamaşır yıkama standartları konusunda gerekli tüm bilgiye sahiptir ve bu standartlar firmamızca uygulanmaktadır. Ancak bu konudaki hedefimiz tüm sektörümüzün bu standartları uygulayan firmalardan oluşmasına katkıda bulunmaktır.

Otel odalarının hijyeni ile mutfak ve genel alan hijyeni farklı uygulama ve ürün gerektiriyor. Siz hangi değişik uygulamaları tercih ediyorsunuz?

Otellerin genel alanlarında ve odalarında kullanılan dekorasyon ve ihtiyaç malzemelerine göre hijyen ürünleri seçilmektedir. Bunlar taş, halı, porselen temizleyicileri ve parlatıcıları; inoks, porselen ve cam mutfak gereçleri temizleyicileri, parlatıcıları ve çeşitli dezenfektanlardır. Tekstil temizleme ve dezenfeksiyonu konusunda ise bizim uygulamamız ana yıkama deterjanı, alkali yardımcı yıkama maddesi, oksijen bazlı ağartıcı, yağ çözücü yardımcı yıkama maddesi, yumuşatıcı ve nötralize edici kimyasallar kullanıp gerekli temizlik ve beyazlığı sağlamak yönündedir. Tekstile verdiği zararlar nedeniyle klor bazlı ağartıcılar firmamızca tercih edilmemektedir. Bu konuda Dünya’nın en iyi tedarikçilerinden biri olan Henkel- Ecolab firması ile işbirliği yapmaktayız. Kimyasal dozaj odamız ülkemizde eşi olmayan bir sistemle donatılmıştır. Süreç sonunda tekstil üzerinde kimyasal kalıntısı kalmamasını sağlamak için her gün defalarca kimyasal ve su testleri yapılmaktadır. Ayrıca tekstil yıkamada son derece yüksek öneme sahip olan su kalitesinin sağlanması da tarafımızca gerçekleştirilmektedir. Suyun sertliğini sıfır dereceye kadar düşürebilmekteyiz. Durulama fazında tekstil üzerinde kimyasal kalıntısı birikmemesi için ise bu işlem anında su sertliğimizi dört alman sertliğine çıkarmaktayız.

Dezenfeksiyon için ise, dezenfekte edici özellikte kimyasallar kullanıyoruz ve kurutma ile ütüleme süreçlerimizde uyguladığımız yüksek ısı ile tekstil yüzeyinde herhangi bir mikroorganizmanın hayatta kalmasını engelliyoruz.