Turizm Dünyası dergisi, Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ turizm ekonomisi ve yatırımları dergisi olarak turizm sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki yerine özel vurgu yapar; sektörün gelişimini ve büyümesini ana misyonu olarak görür.

Q PLUS EUROPEAN PROPERTY AWARDS’DAN ÖDÜLLÜ PROJE, EV KONFORU SUNUYOR

Q Plus, İstanbul’da bulunan Yenibosna Airport AVM içinde 480 m² alana yayılan, konseptiyle ön plana çıkan bir kafe restoran projesi. Konumu dolayısıyla ticari alanların, konutların ve eğitim alanlarının kesintisiz 24 saat işlek olduğu bir alanda bulunmasına rağmen, karmaşıklaşan kullanıcı profilinin bu yoğunluğuna çözüm bulmak için sakin bir durak olarak tasarlanmış.[kutusag=5410] 

Projeye başlamadan önce müşterinin isteklerini göz önünde tutan Yağmur Proje, Q Plus’ı canlı bir sokak etkisinin var olduğu, endüstriyel materyallerin klasik elementlerle buluştuğu hem operasyonel kısmın fonksiyonalitesinin hem de gelen müşterinin konforunun olabildiğince verimli olmasının amaçlandığı bir tasarım olarak işlemiş. Bir kafede ve restoranda yaşanacak deneyimin benzersiz olmasını amaçlayarak, kaplamalı kontrplak yüzeyler, metal ayrıştırıcı unsurlarla ve yarım kemerlerle ayrılan bölümler, endüstriyel malzemenin el işi işçiliğiyle karakter kazandırıldığı localar, modernist bir yaklaşımın aksine, müşterilerin her köşede başka bir ayrıntıyı görmesi, onlara evlerindeymiş gibi özgün bir his yaşatma isteği hedeflenmiş.
Malzeme seçerken doğallığın ve işlevselliğin en önemli hususlar olduğunu savunan Yağmur Proje, klasik vurgulu tasarlanmış girişten ana alana doğru geçerken, Roma İmparatoru Augustus’un eşi Livia Drusilla’ya sunduğu MÖ. 39’da yapılan Villa Livia duvar fresklerinin kopyasını işlemiş.

[kutusol=5411]Yüksek tavanlı ana alanı ahşabın sıcak etkisiyle, bakır ve bronz yüzeylerle zenginleştirilmiş ve bu bölümlerde kullanılan tüm mobilya ve aydınlatma elemanları özel olarak üretilmiş. Q Plus’ın girişi, ana alanı, loca bölümleri ve bahçesi ana elementler olarak belirlenip, tüm konsepti; mekânlarını daha yaşanabilir, estetik ve kullanışlı hale getirmek adına dekoratif unsurlar ve teknik alt yapının görülebildiği, her bölümde farklı bir atmosferin yakalandığı, çok kültürlülükten alıntılarla huzur duygusunun hissedildiği bir kafe restoran olarak European Property Awards’un ‘Leisure Interior For Turkey’ ödülünü kazanması, Yağmur Proje’nin müşterileriyle sürekli iletişim halinde olmasının, iyi bir tasarım ekibi ve bakış açısıyla yola çıkmasının ürünüdür.

EUROPEAN PROPERTY AWARDS ‘LEISURE INTERIOR FOR TURKEY’ KATEGORİSİNDE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANDI
Yağmur Proje, Q Plus ile uluslararası çapta düzenlenen International Property Awards yarışmasının Avrupa ayağı olan European Property Awards’ta birçok başvurunun arasından öne çıkarak Leisure Interior For Turkey kategorisinde birinci olarak ödül kazanma başarısını gösterdi.

YAĞMUR PROJE HAKKINDA
Mimar Mahmut Emre Yağmur tarafından 2008 yılında kurulan, 2014 yılında Mimar Teoman Aytolan’ın da ortak olduğu Yağmur Proje, İstanbul merkezli ofisinde mimari ve iç mimari disiplinler kapsamında tasarım, tasarım danışmanlığı, tasarım yönetimi, uygulama, kontrolörlük ve müşavirlik hizmetleri sunuyor. Müşteri gereksinimlerini ve hedeflerini doğru olarak anlamayı, mekân ihtiyaçlarıyla birleştirerek tasarlayacakları yaşam alanlarını daha akıllı, daha cesur ve gelişime daha yakın hale getirip projelerini kapsamlı bir tasarım ve uygulamayla sunuyorlar.

Bütüncül sonuçlara ulaşmak için, içinde bulundukları zaman ve mekânlara ait çözümler üretmek amacıyla ele alan Yağmur Proje, yurt içinde ve yurt dışında bir çok konut, ofis, mağaza, kafe, restoran, kültürel ve toplumsal yapılar gibi farklı fonksiyonlardaki ve sektörlerdeki projeler üzerinde çalışıyor.

Yağmur Proje, mimari ve iç mimari tasarımın bir bütün olduğunu ve ikisinin de kriterlerinin bağımsız bir sanat olmadığını savunarak, tasarlanan ilk taslaktan projenin son haline kadar her aşamada fonksiyonel ve rasyonel değerler çerçevesinde proje takibi sağlıyor. Güncel malzeme ve teknolojinin getirdiği çözümlerle projenin iyi bir tasarım olmasının yanı sıra hızlı, ekonomik ve mümkün olan en yüksek kalitede üretilebilir olmasını sağlamayı amaçlıyor.