Turizm Dünyası dergisi, Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ turizm ekonomisi ve yatırımları dergisi olarak turizm sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki yerine özel vurgu yapar; sektörün gelişimini ve büyümesini ana misyonu olarak görür.

KATAR, ELEKTRONİK SEYAHAT İZİN SİSTEMİNİ BAŞLATTI

Katar İçişleri Bakanlığı ve Katar Turizm Otoritesi (QTA), Katar’ın Elektronik Seyahat İzin Sistemi’ni (ETA) ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Schengen veya Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinden geçerli oturma izni veya vizesine sahip ziyaretçiler için mevcut hale getireceğini duyurdu. 27 Eylül 2017’de yürürlüğe giren bu yeni sistem, ziyaretçilerin www.qatarvisaservice.com adresinden seyahat etmeden önce basit bir çevrimiçi başvuru yaparak ETA belgesi edinmelerine izin verecek.

Başvurunun bir parçası olarak, başvuranların konaklama belgesi (örn. otel rezervasyonu), uçuş bilgileri, en az altı ay geçerliliği olan pasaport bilgisi ve yukarda belirtilen ülkelere ait oturma izin belgesi veya vize sahibi olmaları gerekmektedir. Başvuru sahibinin talebi onaylandıktan sonra 30 gün içinde kullanılmak üzere bir ETA belgesi alacaklardır. ETA’nın geçerliliği, www.qatarvisaservice.com adresinden 30 gün daha uzatılabilir.
ETA, gezginlerin Katar’a varışta vize almalarını ve tekli girişte ülkede 30 gün kalmalarına izin verir. Vize, aynı ziyarette kullanılmak üzere 30 gün daha çevrimiçi olarak uzatılabilir. Ziyaretçi ülkeden ayrılıp geri dönmek isterse, Katar’a gelmeden önce yeni bir ETA başvurusunda bulunması gerekmektedir.
Katar İçişleri Bakanlığı Pasaport ve Yabancı Çalışanlar Departmanı Direktörü Tuğgeneral Mohammed Al Ateeq, “Katar’ın vize politikalarını sürekli gözden geçiriyoruz ve Katar’ın ekonomik ve sosyal hedefleri doğrultusunda bunları güncellemeye çalışıyoruz. Vize başvuru sürecini daha da kolaylaştıracak bu sistem sayesinde tüm dünyadan gelen ziyaretçileri ağırlamayı umuyoruz. ETA için uygun olmayan ziyaretçiler aynı e-vize platformu (www.qatarvisaservice.com ) aracılığıyla turist vizesine başvurabilirler” dedi.Bu gelişme, Katar’ın ülkeye ziyaretçi erişimini kolaylaştırmak için aldığı bir dizi önlemin bir parçası. Katar, geçtiğimiz ay 80 ülke vatandaşı için vize serbestisi getirmişti.Katar’ın yeni ETA sistemi, Çin’in Chengdu kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Kurulu’nda ilan edildi. QTA Turizm Geliştirme Başkanı Hasan Al İbrahim, “Daha fazla ziyaretçiyi Katar’da ağırlamamızı kolaylaştıracak Elektronik Seyahat İzin sistemini duyurmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Vize politikamızın bu yeni adımı, Katar’ın açıklık konusundaki kararlılığının, tüm insanlar için turizm hakkının savunuculuğunun ve UNWTO Turizm Sektörü Global Etik Kurallarına uyumluluğunun bir kanıtıdır” dedi.Al İbrahim, vize kolaylaştırılmasının, ulusal turizm sektörü stratejisinin kritik bir bileşeni olduğunu ve QTA’nın kamu ve özel sektör paydaşları ile bu stratejiyi yakın zamanda gözden geçirdiğini de sözlerine ekledi. Ülke ekonomisini çeşitlendirme politikasıyla birlikte yenilenen strateji, Katar’ın resmi UNWTO Dünya Turizm Günü kutlamalarına ev sahipliği yaptığı 27 Eylül’de başlatıldı. Al İbrahim, “Kamu ve özel sektördeki paydaşlarımızla birlikte, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbedecek, rahat, kolay ve cazip bir deneyim yaratmak için gerekli tüm unsurları inceledik. Açıklığın ve erişim kolaylığının önemli unsurlar olduğunu defalarca keşfettik. Bu nedenle, son birkaç aydır Katar’a erişimi kolaylaştırmak için mümkün olan en fazla adım atmaya çalışıyoruz” dedi.