Turizm Dünyası dergisi, Türkiye’nin ‘ilk ve tek’ turizm ekonomisi ve yatırımları dergisi olarak turizm sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki yerine özel vurgu yapar; sektörün gelişimini ve büyümesini ana misyonu olarak görür.

Zonguldak’ta yöresel lezzetler ile turizm atağı

Zonguldak Valiliği’nin koordinasyonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile yürüttüğü Zonguldak Lezzet Atölyesi adlı proje kapsamında ünlü otellerin yemek şefleri, restoran işletmecileri, gastronomi uzmanları ve gurmeler üç gün süreyle Zonguldak ve ilçelerini dolaştı. Yörenin kaybolmaya yüz tutan yemek kültürüne ulusal ve küresel çapta değer kazandırmayı amaçlayan proje, bölgenin turizm atağının bir başlangıcı. Lezzet Atölyesi projesinin hedefinde, geçmişten bu yana kömür ve demir-çelik endüstrisiyle anılan Zonguldak’ın yerel ürün ve lezzetlerini ardına alarak doğa ve deniz turizmindeki potansiyelini harekete geçirmek bulunuyor. Yerel ürün, yerel lezzet ve yerel mekan üçlemesiyle planlanan Lezzet Atölyesi’nde; Zonguldak yemeğinin ve kültürünün izi Ereğli’de geleneksel köylü pazarında, elpek bezi atölyesinde, tarihi pidecilerde, cumhuriyet dönemi tarihi konserve fabrikası satış yerinde, Devrek’in simit fırınlarında, bastoncular çarşısında, Çaycuma’daki yöresel ürün mağazalarında öne çıktı.

TURİZM, GASTRONOMİDEN BAĞIMSIZ DÜŞÜNÜLEMEZ
Bölgeyi, Mübeccel Kıray’ın Ereğli’ye dair sosyolojik çalışmalarına atıf yaparak anlatan Vali Ali Kaban, Zonguldak’ın kömürden önce var olmadığını, Ereğli’nin de demir-çelik fabrikasının kurulmasıyla balıkçı kasabası kimliğinden sıyrıldığını söyledi. Sanayinin bölgeye gelişiyle Rize, Gümüşhane, Konya, Ardahan gibi şehirlerden göç alan Zonguldak mutfak kültürünün de aynı oranda karma olduğunu belirten Vali Kaban, yüzde 60’ı orman, denize kıyısı olan bir şehirden daha fazlasının beklenmesi gerektiği görüşünde. Nihai hedef turizmin, gastronomiden bağımsız düşünülemeyeceğini dile getiren Vali Ali Kaban, Zonguldak Lezzet Atölyesi projesinin mutfağın dönüştürülme, yerel tatlarımızı ulusal ve uluslararası arenaya hazır hale gelme sürecinin bir başlangıcı olduğunu belirtti. Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR, Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliğiyle aşçılık kursları açtıklarını, alt yapı çalışmalarına başladıklarını da söyleyen Kaban, Zonguldak’ta gastronomi merkezi de tasarladıklarını vurguladı.