PANASONIC ECO SOLUTIONS YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ OTELLERDE GÜVENLİĞİ SAĞLIYOR

👤Panasonic Eco Solutions Türkiye Proje Satış Müdürlüğü Yangın Alarm Sistemleri Satış Sorumlusu Yiğit GENÇ

🔍 Yangın algılama ve önleme sistemleri neden gereklidir, önemi nedir?
Son yıllarda Türkiye’de yangın algılama sistemleri kullanımı oldukça yaygınlaştı. Piyasanın yükselen sektörü olan inşaat, yangın algılama dâhil tüm elektrik işlerini de beraberinde getiriyor. Özellikle otel, hastane gibi büyük ve yoğun kullanımlı binalarda yangın güvenliği olmazsa olmaz bir özellik.

Türkiye’de uygulanan mevcut yönetmelik (Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 2009) bu inşaatlarda yangın algılamanın uygulama mecburiyetlerini ortaya koyuyor. Bu gerekliliğin dışında otomatik yangın algılama sistemleri, temel olarak can güvenliğini korumayı hedefleyen sistemler. Bu sistemin, yapısı gereği kullanım ömrü boyunca bir ya da iki kere çalışacağı öngörülüyor. İşte tam da o anlarda sistemin can kurtarma özelliği ortaya çıkıyor. Bu yüzden yangın algılama sistemleri oldukça önemli.

Bu alanda Türkiye mevzuatlar konusunda ne durumda?
Türkiye’de güvenlik sektörü gelişmeye devam ediyor. Yangın güvenlik sektöründe ise akıllı dedektörler tercih ediliyor. Örneğin; Panasonic dedektörler ortamı algılayıp hassasiyete göre algılama seviyesini ayarlıyor. Sistemlerin daha az yalancı alarm vermesi üzerine çalışmalar yapılıyor. Sektör içerisinde denetimler yeterli değil, kurulan sistemler denetlenmiyor. Küçük işletmelerde işletme sahibi, yangın tüpü bulundurarak yangından korunduğunu düşünüyor. Türkiye’de yangın güvenliği alanında yeterli bilinç oluşmuş değil, denetimler ise daha üst düzey projelerde yapılıyor.

Panasonic Eco Solutions yangın algılama ve önleme sistemleri konusunda neler sunuyor? Rakiplerine göre nasıl farklılaşıyor?
Yüksek doğruluk performansıyla başarısı dünyada birçok endüstride kanıtlanan Panasonic Yangın Algılama Sistemleri, 30 yılı aşkın deneyimle dünya sınıfı koruma sunuyor. Yangına karşı doğru zamanda doğru alarmın verilmesinin yanında yangına yol açabilecek durumları da önceden bildirmek üzere tasarlanmış teknolojisiyle Panasonic Yangın Algılama Sistemleri, tüm binalar için gereken güvenlik ve emniyeti profesyonel çözümlerle buluşturuyor.

Panasonic Yangın Alarm Sistemleri, hem kontrol panellerinde hem de dedektörlerde ileri Panasonic teknolojilerinin kullanılması sayesinde, yüksek güvenirliliğin yanı sıra yanlış alarm sayısında azalmayı da garanti ediyor. Yeni nesil yangın algılama sistemi EBL512 G3, ortama uyum sağlayan dedektörlerle birlikte çalışan benzersiz işlevsellik, kendini uyarlama ve interaktif özellikleriyle binalara, iş yerlerine güvenlik, koruma ve konfor sunuyor.

İhtiyaca göre ürün seçiminin önemi nedir? Alarm sistemi hangi ürünler ile entegre edilebilir?
Yangın algılama sistemleri birçok farklı alanda kullanılıyor. Oteller için gerekli şartlar başka iken, özellikle endüstriyel tesislerde çok daha farklı algılama teknolojilerine ihtiyaç duyuluyor. Örneğin kablosuz algılama ürünleri, bazı projelerde kablo kullanılmaması sayesinde mimari olarak estetik görünümü korurken, işin tamamlanma süresinde de çok büyük kazançlar sağlıyor. 

Biz Panasonic olarak, projelerin tasarım aşamalarında yer alan proje firması, danışmanlık firmaları gibi tasarım mühendisliği tarafında yer alan yetkililer ile geçmişten gelen bilgi birikimimizi paylaşarak sektöre destek olmayı sürdürüyoruz.

Son yıllarda özellikle büyük projelerde çatı yazılımlar ile birçok elektronik sistemin entegrasyonu yapılabiliyor. Bu çatı yazılımların gerektirdiği çeşitli iletişim protokollerini Panasonic olarak destekliyoruz. Ayrıca kendi ürün gamımızda bulunan CCTV ürünleri ile kendi yazılımlarımız dahilinde entegrasyon yapabiliyoruz.
Oteller ve evler için kurulan sistemler arasındaki farklar nelerdir?
Neredeyse her sistemde olduğu gibi yangın algılama sistemlerinde de maliyet odaklı tercihler yapılıyor. Bu sebeple uzun yıllar sorunsuz çalışacak bir sistem yerine, çok kısa süre içerisinde arızaları ile kullanılamayacak hale gelecek, yanlış alarmları ile inanılırlığını kaybedecek sistemler tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi, yapıyı inşa eden yatırımcı ile kullanıcı olan daire sahibinin farklı olması ve bununla beraber kullanıcı olanların yangın algılama sistemleri ile ilgili bir bilgisinin olmamasıdır.

Örneğin endüstriyel tesislerde yatırımcı ile kullanıcı aynı kişi olduğundan ve sektör olarak yangın algılama sistemlerini şahsen bilen veya en azından bilen danışmanlar ile çalışıldığından dolayı uzun yıllar sağlıklı görev yapacağına emin olunan, üst kademe ürünler tercih ediliyor. Otellerde yatırımcı ve işletmeci aynı veya farklı olarak değişiklik gösterebiliyor.
Farklı olduğunda konut pazarındaki durum geçerli olmakla beraber, aynı olduğunda fiyat odaklı değil kalite odaklı kararlar alınabiliyor.

Panasonic Global, Türkiye pazarına nasıl bakıyor?
2014 yılında VİKO firmasının Panasonic tarafından satın alınmasıyla birlikte Türkiye artık Panasonic için yerleşik bir üs haline geldi ve tüm operasyonlarımızı bu çatı altından sürdürüyoruz. Bu alt yapıyı kullanarak güçlü entegratör ağımız ile müşterilerimize tam bir müşteri memnuniyeti ve yüksek kalite standardı sağlıyoruz.

Gelecek hedefleriniz neler?
Panasonic Eco Solutions bünyesine geçmemiz ile birlikte hedeflerimiz ve buna bağlı olarak aksiyonlarımız arttı. Yangın algılama sistemleri pazarında Panasonic olarak hak ettiğimiz yere çok kısa vadede geleceğimizi umuyoruz.