E-TİCARETİN 10 GÜNLÜK TATİLDEN BEKLENTİSİ 1 MİLYAR TL

🔍 400’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un verilerine göre, Hükümet kararının açıklanmasının ardından online tatil sitelerinin satışlarında patlama yaşandı. Otel konaklaması, yurt içi ve yurt dışı turlar, uçak ve otobüs biletlerinin online satışları günlük bazda yüzde 150-200 arasında arttı.
Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral, normal dönemlerde Kurban Bayramı’nda 500-600 bin kişinin otel konaklaması yaptığını anımsatarak, şunları söyledi:“İki tatilin birleşmesiyle tatil 10 güne çıkınca, bu sayının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Şimdiden birçok otel ve seyahat acentası yüzde 100 doluluğa ulaştı. Ayrıca bu uzun tatilde yaklaşık 7-8 milyon kişi memleketlerine gidecek, arkadaş ya da akrabalarının evinde, yazlıklarında tatil yapacaklar.🔍 

İstanbul, Ankara gibi büyük iller boşalacak dersek yalan olmaz. Turizmde yaşanan büyük hareketlilik online alışverişlere de yansıyor. Sektörün 10 günlük tatilden beklentisi 1 milyar TL. Ağustos, turizmdeki hareketlilikten dolayı e-ticaretin en yoğun olduğu ildir. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, 2016’nın ay bazında rekoru da 6 milyar 656 milyon TL ile Ağustos’taydı. Bu yıl zaten yüzde 20-25 artış bekleniyordu. 10 günlük tatilin dopingiyle 2017 Ağustos’unda bu rakam rahatlıkla 9 milyar TL olur ve tarihi bir rekor kırılır.”