“BATI AVRUPALI TURİST, GELECEK YIL YÖNÜNÜ TÜRKİYE’YE ÇEVİRECEK”

🔍 Türkiye’de yaşanan terör olaylarının ve 15 Temmuz darbe girişiminin etkisiyle 2016 yılında ağır bir yara alan turizm sektörü, TÜİK tarafından açıklanan veriler sonrasında rahat bir nefes aldı.

2017 turizm gelirlerinde geçmiş sezonlara oranla yaklaşık % 9’lar seviyesinde artış görülmesinin sevindirici olduğunu belirten Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, turizm sektörünün bu sezon Rus turist canlılığıyla hareketlenmeye başladığını söyledi.

Güral “Turizm geliri nisan, mayıs ve haziran aylarında bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 8,7 artarak 5 milyar 413 milyon 48 bin dolar oldu. Turizm gelirinin % 81,3’ü yabancı ziyaretçilerden, elde edildi. Bu ülke olarak bizleri mutlu eden bir tablo, turizmciler olarak yıla umutlu bakıyoruz.

Her ne kadar aynı değerleri 2015 yılıyla kıyasladığımızda gelirler açısından kur farkını dikkate almasak dahi % 30’lar seviyesinde bir kayıp görülse de gelen turist rakamlarında bu kaybın % 18’ler seviyesinde seyretmesi sevindirici.

PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ AVANTAJ
Marjinal bir gelişme olmazsa beklentiler dahilinde biteceğini ön gördüğümüz sezonda, önümüzdeki sene Batı Avrupa’nın da tercihini tekrar Türkiye’den yana kullanacağı tahmin ediyorum. Dolayısıyla bu kayıpları önümüzdeki yıllarda geride bırakacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Gelişmeleri şirket bazında da değerlendiren Güral, ciro ve gelen ziyaretçi rakamlarının her iki sezonun da üzerinde olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Bu başarıyı pazar çeşitliliklerine bağlayan Güral, Batı Avrupa'da oluşun boşluğu başka ülkelerden gelen turistlerle doldurduklarını belirtti.

Bölgedeki varlıklarını ‘Güral Premier Hotel Tekirova’ ve ‘Güral Premier Hotel Belek’ olmak üzere  Güral Premier Hotels & Resorts çatısı altında sürdürdüklerini anlatan Güral, "Turizm alanında Güral Premier Belek ve Güral Premier Tekirova otellerimizde toplamda 2.800 yatak kapasitemiz var. 2016 yılı her ne kadar turizm sektörü için kötü gittiyse de biz yüksek bir doluluk oranıyla sezonu kapattık. Önümüzdeki dönemde bölgeye olan talebin artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Bu sezon tüm işletmelerin kazanmasını istiyoruz. Turizm sektörünün kazanması demek Türkiye için gerek ekonomik
gerek sosyal anlamda yüksek katma değer, yüksek fayda demektir. Türkiye’yi dünyada temsil eden ve tanıtan önemli kanallardan biri de biz turizmcileriz, dolayısıyla bundan önce olduğu gibi bu sezonda gelen tüm misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak ülkemize yüksek katma değer yaratmaya devam edeceğiz" diye konuştu.