Temmuz 2017

RİZELİLER BEYOĞLU YEREL TATLAR FESTİVALİ'NDE BULUŞTU

Gastro Haber

Hasköy Sahil’de düzenlenen Beyoğlu Yerel Tatlar Festivali bu kez Rize mutfağının lezzetlerini İstanbullularla buluşturdu. Renkli görüntülere sahne olan geceye katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “İnsan sevdikleriyle, dostlarıyla bir arada olmayı arzu ediyor. Biz de yıllardır yaptığımız Yerel Tatlar Festivali’ni hem birlikte iftar yapalım hem de bu güzelliği hep birlikte yaşayalım diye Ramazan ayına denk getirdik.” dedi.

Devamını Oku

TÜRK BULGURU TAYLAND MUTFAĞINA DA GİRDİ

Gastro Haber

Türk bulgurunu dünyaya tanıtmayı kendisine görev edinen Duru Bulgur, Tayland’ın ulusal market zincirlerinde 3 hafta süren tadım aktivitesi düzenledi. Bulguru hem marketlere hem de Taylandlıların mutfağına sokmayı başardıklarını kaydeden Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, pirinç düşkünü Taylandlılara bulguru sevdirdiklerini söyledi.

Devamını Oku

"NEDEN PİDE TÜM DÜNYADA DAHA ÇOK BİLİNMESİN?"

Gastro Haber

Tüketim alışkanlıklarının değişmesi, ev dışında vakit geçirilen mekanların ulaşılabilirliğinin artması ve bireylerin yaşam standartlarının yükselmesi gibi nedenlerle Türkiye’de hazır yemek sektörü hızla büyüyor. 2017 yılı sonunda pide sektörünün büyüme rekoru kıracağının söyleyen Aktaşlar Lezzet Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş, restorancılık alanında hizmet verdiği Nelipide markasıyla ayrıca Türkiye’de ilk kez dondurulmuş pideyi de market zincirlerine, kantin ve otellere taşıdı. Aktaş, bu milli lezzeti tüm dünyaya tattırmayı hedefliyor.

Devamını Oku

EGE’DE YEREL VE TAZE ÜRÜNLERİN YALIN SUNUMU: SEA HOMES RESTAURANT BY MURAT BOZOK

Gastro Haber

Dünyanın en büyülü toprakları üzerinde, tarihin ve doğanın cömert davrandığı Ege’de, yerel ve taze ürünlerin en yalın haliyle sunulduğu eşsiz ürün yelpazesiyle Sea Homes Restaurant by Murat Bozok, damaklarda unutulmaz lezzetler bırakmayı hedefliyor.

Devamını Oku

ÇIRAĞAN SARAYI’NIN YAZLIK MEKANI “BOSPHORUS GRILL” AÇILDI

Gastro Haber

Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un Boğaz’ın tam üzerinde yer alan yazlık mekanı Bosphorus Grill, yenilenen konseptiyle açıldı.

Devamını Oku

BUHARLI KOMBİ FIRIN İLE MUTFAKTA VERİMLİLİK

Gastro Haber

Mutfak şefleri, restoran işletmecileri hep aynı sorunla uğraşır: Yatırım yapmaya değer mi? Sonuçta mutfak donanımına yapılan yatırımın iyi düşünülmesi ve hesaplanması gerekir. Bu durumda, günlük olarak mutfakta karşılaşılan güçlüklerin masraflarını kıyaslamak ve şu soruyu sormak gerekir: Bir buharlı kombi fırın edinmek, kaliteden ödün vermeksizin enerji giderlerini düşürüp, uzman personel sorununu çözebilir mi? Bu bakış açısıyla RATIONAL, SelfCookingCenter kullanımının sağlayacağı tasarrufları dört temel noktada ele alıyor.

Devamını Oku

YEREL DOKUNUN ORİJİNAL BİR PARÇASI GİBİ… DATÇA BUTİK OTEL

Mimari

Datça’nın yeni Liman bölgesine bakan bir yamaç üzerinde yer alan Datça Butik Otel’in mimari ve iç mimari tasarımı İki Mimar Danışmanlık ve Mimarlık firması tarafından gerçekleştirildi.

Devamını Oku

YAŞAM VE GASTRONOMİ MERKEZİ water garden

Mimari

Alışveriş merkezleri ağırlıklı olmak üzere, otel, konut, ofis ve ticari yapıların mimari ve iç mimari projelerini tasarlayan Görkem Volkan öncülüğündeki MDArch Mimarlık, iç mekan tasarımını üstlendiği WaterGarden ile, basmakalıp AVM tasarımlarının dışına çıkarak, İstanbulluları suyla ve yeşille buluşturan yenilikçi yaşam ve gastronomi merkezi konseptiyle fark yaratıyor.

Devamını Oku

İSTANBUL'UN EN GÜZEL ZAMANI SHOPPING FEST BAŞLIYOR

Öne Çıkanlar

Bu yıl 7.si gerçekleşecek İstanbul Shopping Fest (İSF), 1-16 Temmuz tarihleri arasında alışveriş tutkunlarına ‘Design İSF’ ile farklı bir deneyim yaşatacak.

Devamını Oku

GLOBAL WELLNESS DAY YAĞMUR İSTANBULLULARI DURDURMADI

Öne Çıkanlar

10 Haziran Cumartesi günü 6.kez kutlanan Global Wellness Day, iyi yaşam tutkunlarını KüçükÇiflik Park’ta bir araya getirdi. Belgin Aksoy Berkin’in fikir önderliğini yaparak, uluslararası bir etkinlik olmasını sağladığı Global Wellness Day, Türkiye ile birlikte 7 kıtada, 100 ülkede ve 4000 ayrı noktada herkese açık olarak ücretsiz kutlandı.

Devamını Oku

MIO MARE: AKÇABÜK’TE DOĞAL BİR GÜZELLİK

Öne Çıkanlar

Bodrum tatil anlayışına kaliteli bir soluk getiren Mio Bianco’nun hemen yanına açılan Mio Mare, ünlü tasarımcı Halide Didem’in dokunuşlarıyla yeni bir Bodrum masalına mekân olacak gibi görünüyor.

Devamını Oku

JOLLY TUR, HAVAYOLU ŞİRKETLERİYLE BİR ARAYA GELDİ YENİ PROJELER VE İŞBİRLİKLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Öne Çıkanlar

Göklerdeki 13’üncü yılını kutlayan Corendon Airlines, Hollanda tesciliyle kurduğu Corendon Dutch Airlines’tan sonra Avrupa’da yeni bir havayolu şirketi daha kurdu.

Devamını Oku

ADANA İLE BEYRUT ARASINDA TURİZM KÖPRÜSÜ

Şehirlerde Turizm

Adana ile Beyrut arasında turizm ve ticaret köprüsü kurulması amacıyla başlatılan "Beyrut Projesi" kapsamında Lübnan'a giden Adanalı iş heyeti Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yi ziyaret etti.

Devamını Oku

“TURİZM SEKTÖRÜ 2016’YA ORANLA YÜZDE 15 BÜYÜME HEDEFLİYOR”

Sektörel Analizler

Dış politikada yaşanan gelişmeler sonrası bazı pazarları kaybeden Türkiye turizmi toparlanma evresine girdi. Hem dış turizmde hem de yerli turist açısından bu sezondan oldukça beklentili olan turizm sektörü, geçen seneye oranla yüzde 15 büyümeyi hedefliyor.

Devamını Oku

“2016’DA GELMEYEN TURİST BU YIL TERCİHİNİ TÜRKİYE’DEN YANA KULLANDI”

Sektörel Analizler

2016’da ağır bir yara alan turizm sektörü, 2017 yılına umutlu bakıyor. Antalya’ya gelen  turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 50’lik bir artış gözlemlediklerini söyleyen Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, “Gerek Rus pazarının gerekse Ramazan sonrası iç pazarın hareketlenecek olması 2017’yi pozitif yönde kapama umudumuzu artırıyor” dedi.

Devamını Oku

TÜRSAB BAŞKAN ADAYI HASAN ERDEM: “ACENTELER BİTERSE TÜRKİYE’DE TURİZM DE BİTER”

Sektörel Analizler

TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem, Karadeniz buluşması kapsamında Samsun’da düzenlediği toplantıda, “Karadenizin incisi bu cennet bölgemizde faaliyet gösteren acentalarımızı yalnız kalmaktan kurtaracağız” dedi.

Devamını Oku

GÜNLÜK KİRALIK EVLERE GÜNLÜK VERGİ UYGULAMASI BAŞLADI

Sektörel Analizler

Maliye Bakanlığı tarafından Kasım 2018 döneminden itibaren başlatılan uygulama ile aylık kira geliri 500 TL ve üzerinde olanlar için kira tahsilatlarını banka veya posta ve telgraf teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle almak zorunluluğu getirilmişti. Bakanlık tarafından getirilen kira belgelendirme zorunluluğuyla 50 TL olan kira gelirleri dahil bankaya yatırılacak.

Devamını Oku

YAZ GELDİ SAĞLIK TURİZMİ HAREKETLENDİ

Sektörel Analizler

Türkiye, sağlık turizminde önemli başarılara imza atarken, 2023 yılı hedefini de 20 milyar dolar olarak belirledi. Bu pazar için yönünü sağlık turizmine çeviren acentalar da yurt dışından tedavi olmak için Türkiye’yi seçen hastalara, tüm detayların düşünüldüğü bir program sunuyor. Ülkemizde sağlık sektöründe; mesleki açıdan donanımlı, yabancı dil bilen sağlık çalışanları tarafından hizmet verilirken seçkin sağlık destinasyonlarından olan Türkiye’de saç ekiminin yanı sıra en çok başvuru alan branşlar; göz, ortopedi, diş, kardiyoloji, onkoloji, plastik&estetik cerrahi ve beyin sinir cerrahisi olarak karşımıza çıkıyor.

Devamını Oku

İZMİR VE KOCAELİ ŞEHİR HASTANELERİ PROJELERİ ORTA VE DOĞU AVRUPA’DA “EN İYİ PPP” SEÇİLDİ

Sektörel Analizler

Türkerler Holding’in GAMA ile yürüttüğü İzmir ve Kocaeli şehir hastaneleri projeleri, EMEA Finance tarafından 2016 yılının “En İyi PPP (Kamu-Özel Sektör İşbirliği) Projeleri” seçildi. Londra’da düzenlenen törende ödülü alan Türkerler Holding Sağlık Yatırım Grup Başkanı Sevgin Mısırlı, “Ülkemize uluslararası düzeyde ödül kazandırmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Devamını Oku

2017 MAVİ BAYRAK ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI TÜRKİYE MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISINI ARTTIRDI

Sektörel Analizler

Dünya genelinde 46 ülkede uygulanan Mavi Bayrak Programı kapsamında, Türkiye 454 mavi bayrak almaya hak kazanan plajı ile 2017 dünya üçüncüsü oldu. Ödüle hak kazanan 22 marinası ile de dünya sıralamasında 7. sırada yer aldı.

Devamını Oku

HOLLANDALI TATİLCİLER TÜRKİYE TATİLLERİNDEN ÇOK MEMNUN

Sektörel Analizler

Otel zinciri, havayolu ve tur operatörü olarak yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren Corendon Turizm Grubu, Türkiye’yi tanıtmak için önemli bir atılım gerçekleştirdi. Grup, Hollanda’nın basın, blogger ve turizm camiasından çok önemli isimlerini Türkiye’de ağırladı.

Devamını Oku

E-İMZA SEKTÖRÜ TURİZMİN RÜZGARIYLA İLK ÇEYREKTE YÜZDE 9.1 ORANINDA BÜYÜDÜ

Sektörel Analizler

Geçtiğimiz yılın son üç çeyreğinde ortalama yüzde 6 büyüyen elektronik imza sektörü, 2017 yılı Ocak ayı ortalarından itibaren turizm sektöründe de e-imza kullanılmaya başlanmasının ardından yeniden yüksek büyüme trendine girdi.

Devamını Oku

THY, JEPPESEN İLE 10 YILLIK HİZMET SÖZLEŞMESİ İMZALADI

Ulaşım

Türk Hava Yolları ve Jeppesen, Navigasyon Kabiliyetleri Optimizasyonu kapsamında anlaşma imzaladı. Hızlı güncellenen Jeppesen chartları ve verileri Türk Hava Yolları’na havacılık endüstrisindeki en doğru ve güncel uçuş bilgilerini sağlıyor.

Devamını Oku

QATAR AIRWAYS, ÖDÜLLÜ QSUITE DONANIMLI İLK UÇAĞINI 2017 PARİS AIR SHOW ETKİNLİĞİNDE TANITTI

Ulaşım

Qatar Airways devrim niteliğindeki yeni First in Business Class deneyimine sahip ilk uçağını gösterinin ilk gününde tanıttı.

Devamını Oku

USB PRİZ ŞARJ KOLAYLIĞI SAĞLIYOR

Ürün

Panasonic Eco Solutions Türkiye’nin sunduğu VİKO markalı USB prizler, elektronik cihazları, adaptöre ihtiyaç duymadan USB bağlantı kablosuyla şarj etmeyi olanaklı hale getiriyor. Panasonic Eco Solutions Türkiye’nin USB prizleri otel ve kafe gibi gün içinde yoğun insan trafiğinin yaşandığı alanlar için oldukça ideal.

Devamını Oku

DAHA HİJYENİK OTEL BANYOLARI

Ürün

2017 yılı itibarıyla klozet, lavabo, pisuvar, klozet kapağı gibi vitrifiye ürünlerini ‘SmartHijyen’ özelliği ile üreten Kale Banyo, aynı zamanda daha az temizlik malzemesi ile daha kolay temizlik sağladığı için doğaya dost çözümler sunuyor.

Devamını Oku

ENERJİ TASARRUFLU RADYATÖRLER OTELLERDE YERİNİ ALIYOR

Ürünler

Zehnder’in tasarım ve fonksiyonelliği bir arada sunduğu radyatörleri, enerji tasarrufu sağlarken havlular daha geç sürede yıkandığından su kaynaklarını tüketmiyor.

Devamını Oku

OTEL ODALARINA TEKNOLOJİ ENTEGRASYONU

Ürünler

Akıllı bina otomasyon sistemleri ile yaşam alanlarına teknoloji entegrasyonu sağlayan Hager I Berker, KNX sistemini dekorasyonda ayrıcalık sağlayan özel tasarım anahtarlarla buluşturuyor.

Devamını Oku