Mayıs 2017

MARDİN MUTFAĞININ ZENGİNLİĞİ TURİZME GÜÇ KATACAK

Gastro Haber

Kehribar sarısı rengi, tadı ve benzersiz aromasıyla diğer bulgur çeşitlerinden farklılaşan Mardin bulguru coğrafi işaret alarak markalaşmaya hazırlanıyor. Bölgedeki diğer kalkınma projelerine öncülük eden Mardin Valiliği ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Mardin’in zengin kültürel, ekonomik ve gastronomik potansiyeli ilgili çalışmaları tüm hızıyla hayata geçiriyor.

Devamını Oku

ÜRETİLEN 400 BİNİNCİ RATIONAL SALFCOOKINGCENTER BİR XS

Gastro Haber

RATIONAL SelfCookingCenter üniteleri 2004’ten beri Landsberg-am-Lech, Almanya’da üretiliyor. Başarılı serinin küçük üyesi SelfCookingCenter XS ile üretici yakın zamanda 400 bininci SelfCookingCenter’ı üretti.

Devamını Oku

EL KURULAMADA KAĞIT HAVLU BİRİNCİ SIRADA

Hijyen

Eczacıbaşı Profesyonel tarafından yaptırılan araştırmaya göre ev dışında yemek yiyen kişiler ellerini kurulamak için kurutma makineleri yerine, yüzde 80 oranında kağıt havluları tercih ediyor. Yapılan araştırma, ev dışı mekanlarda el yıkayan tüketicilerin yüzde 28’inin eğer ellerini kurutmak için hijyen sağlayacak ürün bulamazlarsa ellerini kurutmadığını ortaya koyuyor.

Devamını Oku

SAĞLIK TURİZMİNİN YENİ GÖZDESİ: TÜRKİYE

Mimari

Sağlık turizminin son yıllarda en gözde destinasyonları arasında yer alan Türkiye’nin, sağlık ve termal turizmde dünyanın en iyisi olma yolunda hızla ilerlediği belirlendi. Maliyet avantajı, gezme fırsatının yanı sıra kaliteli teknolojik altyapısıyla uluslararası hastaların tercihi haline gelen Türkiye’nin dünya sağlık turizminde hasta sayısı bakımından dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer aldığı ortaya çıktı.

Devamını Oku

GEÇMİŞE LEZZETLİ BİR YOLCULUK: “TARİHİ DEMİRCİ DÖNER LOKANTASI”

Mimari

Mimar Umut Cem Çağlayan’ın kurucusu olduğu Caglayan Architects tarafından Tarihi Yarımada’nın nostaljik atmosferine uygun olarak tasarlanan “Tarihi Demirci Döner Lokantası” misafirlerine metropol yaşantısından uzak bir mola verdirirken, ilk adımdan itibaren günümüzü kucaklayarak geçmişe ‘lezzetli’ bir yolculuk yapmalarını sağlıyor.

Devamını Oku

WORLD TOURISM FORUM DÜNYANIN HER KITASINDA

Öne Çıkanlar

Dünya turizmine yön verenler Mayıs'ta Dubai'de Arabian Summit, Kasım'da Akra'da Africa Summit ve Aralık'ta Barselona'da Mediterranean Summit ile bir araya geliyor.

Devamını Oku

EXPOMED, İSTANBUL’U 4 GÜN BOYUNCA MEDİKAL SEKTÖRÜN KALBİ HALİNE GETİRDİ

Öne Çıkanlar

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde geçtiğimiz ay gerçekleşen EXPOMED Fuarı, 4.972’si yabancı, 29.114’ü yerli olmak üzere toplam 34.086 profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. 673 firma ve firma temsilcisi ürünlerini 32.645 m2 alanda sergiledi. Fuarla eş zamanlı olarak Yönetimi ve Eğitimi Derneği (SAYED) ve Kamu ve Özel Ortaklığı Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Şehir Hastaneleri, Sağlık Turizmi ve Kamu Özel İşbirliği’ konulu sempozyumda ise şehir hastanelerinin tüm detayları masaya yatırıldı.

Devamını Oku

MICE'CILAR ULUSLARARASI MICE DERNEĞİ'NİN ETKİNLİĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

Öne Çıkanlar

Deniz, kum ve güneş misafilerine nazaran ülkeye 3 kat daha fazla turizm geliri sağlayan MICE sektörü profesyonellerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası MICE Derneği, büyük buluşmasını gerçekleştirdi. 

Devamını Oku

HİNT DÜĞÜNÜ VE MICE SEKTÖRÜ ANTALYA'DA BİR ARAYA GELİYOR

Öne Çıkanlar

Türkiye’nin turizm cenneti Antalya, dünyanın dört bir yanından düğün ve MICE sektörünün en önemli temsilcilerini ağırlamaya hazırlanıyor. 28 Mayıs-1 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek Inventum Global Workshop ve EEMA Leadership Retreat,  sektöre yeni bir soluk getirecek.

Devamını Oku

DÜNYANIN EN İLGİNÇ UÇURTMALARI İSTANBUL’A GELİYOR

Öne Çıkanlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. İstanbul Uluslararası Uçurtma Festivali’ne sayılı günler kaldı. 20-21 Mayıs tarihleri arasında Maltepe Sahili’nde düzenlenecek olan festivalde gökyüzü, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen birbirinden ilginç ve görkemli uçurtmalarla renklenecek.

Devamını Oku

TÜRKİYE İTİBAR ENDEKSİ’NE GÖRE TÜRKİYE’NİN EN İTİBARLI OTELLERİNDEN BİRİ “BARUT HOTELS”

Öne Çıkanlar

Türkiye İtibar Akademisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nün gerçekleştirdiği Türkiye İtibar Endeksi (TİE) Araştırması sonuçları açıklandı. Eğitimden enerjiye, GSM’den hazır giyime, bankacılıktan gıdaya, perakendeye kadar 20 farklı sektörde en saygın ve güvenilir markaları 3000 kişiye tek tek ulaşarak belirleyen istatiksel çalışmada Turizm-Otel sektöründe üç liderden biri Barut Hotels oldu.

Devamını Oku

DÜNYANIN EN İYİ 50 RESTORANI BELLİ OLDU

Öne Çıkanlar

5 Nisan’da Avustralya’da düzenlenen, ‘Yemek Dünyasının Oscarları’ olarak da bilinen Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2017 Ödülleri sahiplerini buldu. Dünyanın en büyük kuvars yüzey üreticisi Cosentino’nun markası Silestone, organizasyonun ana tezgah sponsoruydu.

Devamını Oku

“TÜRKİYE'DE MOTORYAT KİRALAMA SEKTÖRÜ HENÜZ HAK ETTİĞİ YERE ERİŞEMEDİ”

Röportaj

“Motoryat üretiminde İtalya, İngiltere ve Amerika açık ara öndeler. Türkiye’de çok iyi niyetli çabalar mevcut ancak henüz dünya liginde rekabet edebilecek düzeyde değiliz. Yat kiralamada ise en önemli rakiplerimiz Fransa, İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan… Türkiye vizyon anlamında bu ülkelerle boy ölçüşebilecek durumda. Hatta doğal güzellikleriyle Türkiye’nin Ege ve Akdeniz suları bir adım önde diyebilirim ancak operasyonel anlamdaki eksiklerimiz ve kalite sorunumuz, ürün çeşitliliğindeki yetersizliğimiz en büyük tehditlerimiz.”

Devamını Oku

YALE TÜRKİYE, OTELLERE ÖZEL ÇÖZÜMLER SUNUYOR

Röportaj

“Konaklama sektörüne yönelik, gerek Yale olarak gerekse Türkiye’de bağlı olduğumuz organizasyonun diğer markaları ile ortaklaşa projelere imza atıyoruz. Markamızın özel çözümlerinden bahsedecek olursak; ürün gamımızı odalar içinde bulunan misafir kasaları, kapı kapatıcılar, SPA ve fitnesscenter alanlarında kullanılan elektronik kabin kilitleri ve oda kapıları için kartlı kilitler olarak ayırabiliriz.”

Devamını Oku

ADANA, DUBAİ’DE TANITILDI

Şehirlerde Turizm

Adana, Ortadoğu’nun en büyük turizm fuarı olan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Emirliği’nde bu yıl 23. düzenlenen, “Arabian Travel Market” (ATM) Turizm Fuarı’nda tanıtıldı.

Devamını Oku

ANTALYA’NIN DOĞU GARAJI KÜLTÜR VE TİCARET MERKEZİ YÜKSELİYOR

Şehirlerde Turizm

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezini canlandıracak Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi Projesi inşaatı hızla yükseliyor. Proje, geleneksel Festival Çarşısı, çok katlı pazar yeri, konser ve tiyatro salonu, yeme içme alanlarıyla bölgeyi bir çekim merkezi haline getirecek.

Devamını Oku

“ŞİMDİ, KAYSERİ’YE GİTME ZAMANI” PROJESİ BAŞLADI

Şehirlerde Turizm

Turizmciler, Kayseri’ye turist çekmek için birçok proje üzerinde çalışıyor. Kent turizmi için yurt içi ve yurt dışında yoğun çalışan Radisson Blu Hotel Kayseri’nin Genel Koordinatörü Recep Arifoğlu, “Şimdi, Kayseri’ye Gitme Zamanı” projesini başlattı. Projeyle, Kayseri’ye yerli ve yabancı yılda 500 bin turistin çekilmesi hedefleniyor.

Devamını Oku

BODRUM’DA GLOBAL RUN COŞKUSU

Şehirlerde Turizm

Global Run Bodrum’un dördüncüsü koşuldu. Aralarında ünlü isim ve markaların da bulunduğu 1.000’e yakın bireysel ve kurumsal katılımcının koştuğu Global Run Bodrum 2017, iki gün süreyle Bodrum sokaklarında adeta festival havası estirdi. Koşudan elde edilen gelirle Parıltı Derneği ve Tohum Otizm Vakfı desteklendi.

Devamını Oku

İSTANBUL DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN TURİST ÇEKİYOR

Sektörel Analizler

Yüzyıllar boyunca farklı kültür ve uygarlıklara ev sahipliği yapan İstanbul, 2002 yılından bu yana 108 milyon 869 bin 596 yabancı turistin ziyaret noktası oldu. Tarihte çeşitli medeniyetlere başkentlik yapan şehri, son 15 yıl içerisinde Türkiye nüfusundan yaklaşık 30 milyon fazla yabancı turist ziyaret etti.

Devamını Oku

ALTERNATİF TURİZMDE 2017 YILI BEKLENTİLERİ YÜKSEK

Sektörel Analizler

2016 yılında turizm sektöründe yaşanan olumsuz gelişmelerden sonra sağlanan istikrar ve referandum öncesi durağanlaşan ekonominin rahatlaması iç pazar ve turizme olumlu yansımalar getirdi. 2017 yılında turizm sektörünün beklentileri yükseliyor.

Devamını Oku

TURİZM SEZONU AÇILIRKEN DENİZLERDE EMNİYET NE DURUMDA?

Sektörel Analizler

Marmaris, ulaşım ve turizm ayağıyla ülke kalkınmasında önemli rol oynayan Türk Denizciliği’nin temsilcilerini ağırladı. Turizm mevsiminin  açılışı sayılan Turizm Haftası’na denk gelen 19 Nisan’da  Marmaris Netsel Marina’da gerçekleşen panele katılanlar arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TOBB Başkan Yardımcısı Halim METE, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Turk P&I Genel Müdürü Remzi Ufuk Teker, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Mengi, Deniz Turizm Birliği Derneği Başkanı Erkan Özatağ yer aldı.

Devamını Oku

TURİZM HAFTASINDA BAKAN’DAN AÇIKLAMA: YENİLENEN SİNEMA KANUNU YOLDA

Sektörel Analizler

İstanbul’un bin yılların süzgecinden geçip günümüze uzanan, bazen köşe başındaki çeşmeyle, bazen dev bir Mimar Sinan eseriyle, İstanbul’u konu alan unutulmaz filmlerle, sinemayla, edebiyatla, lezzetli yemekleriyle mücevher taşları gibi sıralanan turizm değerleri ve bu değerlerin tanıtımının artması için yapılması gerekenler turizm haftasında konuşuldu. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın başkanlığında düzenlenen konferansın kapanış konuşmasında Bakan, yenilenen sinema kanununun kısa bir süre sonra açıklanacağını belirtti.

Devamını Oku

OSMANLI’DAN İLHAM ALAN SERİ

Ürünler

Serra Seramik’in iddialı ürünü Ottoman, Osmanlı’nın karakteristik desenlerini mermerin doğallığıyla buluşturuyor.

Devamını Oku

HAVUZLARDA TASARIM ESNEKLİĞİ

Ürünler

Mimar ve iç mimarların hayal ettiklerini tasarlamasına katkıda bulunmak için geliştirilen VitrA PRO seramik karo koleksiyonu, yeni eklemelerle zenginleştirildi.

Devamını Oku

ISLAK MEKANLARDA UZUN ÖMÜRLÜ VE DAYANIKLI KULLANIM

Ürünler

Kurulduğu 2005 yılından beri ahşap sektöründe faaliyet gösteren Novawood, Thermowood teknolojisi ile ürettiği dış mekan zemin ve cephe kaplama koleksiyonuyla estetiğin ve dayanıklılığın birleştiği mekanlar yaratıyor. Türkiye'nin ilk thermowood üreticisi olan marka, yazın en çok vakit geçirilen havuz kenarları, plaj iskeleleri, teraslar, balkonlar ve park-bahçe düzenlemeleri için novathermowood koleksiyonunu sunuyor.

Devamını Oku

HEM ANTİBAKTARİYEL HEM DE ANTİSTATİK PARKELER

Ürünler

Yatırımlarına ve AR-GE çalışmalarına hızlı bir şekilde devam eden Peli Parke, hem antibakteriyel hem de antistatik olma özelliği taşıyan parkeler sunuyor.

Devamını Oku

“İSTANBUL TURİZM MERKEZİ” KATAR’DA TANITILDI

Yatırım

İstanbul'un ve bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olacak İstanbul Turizm Merkezi, ilk kez Expo Turkey By Qatar fuarında tanıtıldı. DATİ Yatırım Holding’in iki milyar ABD dolarına yaklaşan yatırımları ile gerçekleştirilen ve Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından projelendirilen dev kompleks yaklaşık 500 bin metrekare bir alan üzerinde geliştiriliyor.

Devamını Oku

KIYI İSTANBUL, 500 MİLYON AVROYU AŞAN BİR YATIRIMLA BÜYÜKÇEKMECE’DE YÜKSELİYOR

Yatırımlar

Dünyanın pek çok ülkesinde 40'dan fazla sektörde yatırımları bulunan, Alman ve İsviçreli yatırımcıların ortaklığı ile kurulan Yeditepe Marina’nın, Büyükçekmece sahilinde inşa ettiği Kıyı İstanbul Projesi'nde; marina, otel ve Avrupa’nın en popüler 7 şehrinden esinlenerek tasarlanan özel bir çarşı bölümü yer alacak.

Devamını Oku